Wesprzyj swój rozwój zawodowy – pakiet sugestii doradcy zawodowego

Namówiliśmy wiodącego menedżera z prestiżowego vortalu pracy i kariery szukampracy.pl do stworzenia listy najważniejszych porad dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

CV ma ogromne znaczenie w procesie rekrutacyjnym. Stąd zanim przedłożysz własne curriculum vitae rekruterowi, gruntownie je prześwietl pod kątem hipotetycznych niedopatrzeń. Warto bowiem wiedzieć, że jest garść rażących i na nieszczęście często pojawiających się błędów w życiorysach zawodowych. Jakiego typu?

1. Przesadne rozdrabnianie się bądź zbyt wiele oczywistości
Podczas pisania życiorysu zawodowego należy odszukać rozwiązanie kompromisowe. CV nie jest historią naszego życia lub obszernym esejem, zatem trzy czwarte kartki na temat własnego hobby to bez wątpienia nadgorliwość. Nie można mimo wszystko podążać w stronę przeciwną, a więc stosować nadmiernej liczby komunałów. Wspominając np. o swojej przygodzie z nauką, dobrze jest wymienić określoną szkołę wraz z danymi teleadresowymi, kierunek, który wytypowaliśmy, jak też okres nauki. Taka informacja jest dokładna i zapewnia pracodawcy wystarczającą wiedzę na temat naszej edukacji. Jeśli zamierzamy nadmienić o swoich zamiłowaniach, nie wyszczególniajmy ich w jednej linii, nie uwzględniajmy też nieustannie powtarzających się sformułowań z kategorii: lubię czytać (co dokładnie lubisz czytać?), lubię kino (jakiego rodzaju?), lubię muzykę (delektować się muzyką, nucić, grać na gitarze?). Takie ogólniki nie zawierają w rzeczywistości szczególnie wartościowych informacji na temat aplikującego. O wiele rozsądniej wypowiedzieć się oszczędniej, ale konkretniej, na przykład: interesują mnie publikacje autorstwa Tadeusza Konwickiego, pasjonuję się filmografią Christophera Nolana, lubię malować przyrodę (przyznano mi nagrodę podczas wernisażu ……….) itp. Tego rodzaju adnotacje potwierdzają, iż mamy bez wątpienia wymierną wiedzę w naszej dziedzinie i nasze zamiłowania nie stanowią wyniku ślepego trafu.

2. Zbyt rozbudowane CV
Częstym mankamentem jest również zbyt długie CV. Optymalną długością jest jedna, co najwyżej dwie strony A4.

3. Brak klarowności, mało wyrazisty układ tekstu
Tworząc curriculum vitae, trzeba wykorzystać właściwy układ, który nada mu klarowność i da taki skutek, iż będzie ono czytelne. Niedostatek wspomnianych rzeczy może skutkować tak, że rekruter nie zmotywuje się do przejrzenia naszego życiorysu zawodowego.

4. Nieodpowiednie formatowanie
Odpowiednio opracowany tekst to tekst wyrazisty. Stąd kreując curriculum vitae, pamiętaj choćby, by zastosować standaryzację sposobu zapisywania lat czy też chronologiczne przedstawianie kluczowych fragmentów przeszłości. Na podstawie przyjętych reguł musisz również poszeregować swoje etapy szkolne oraz historię zatrudnienia od aktualnych do najdawniejszych faktów. Wystrzegaj się też manualnego formatowania – brak tabulatorów, manualnie opracowane listy czy manualne ustalanie marginesów wyglądają szczególnie nieprofesjonalnie.

5. Nieodpowiednie zdjęcie
Poważnym błędem, który niestety notorycznie pojawia się w życiorysach zawodowych, jest niewłaściwe zdjęcie. Aż trudno uwierzyć, iż nadal zdarzają się osoby dołączające do CV zdjęcie z wycieczki plenerowej lub zdjęcie z drugą osobą. Takie zdjęcia są niedopuszczalne. Jeżeli nie posiadamy poprawnego zdjęcia pasującego do CV – nie publikujmy go dla swojego dobra, szczególnie, że nie jest to obligatoryjne. Przecież o fakcie, czy zostaniemy przyjęci do pracy, nie zadecyduje nasz wygląd, tylko nasze kompetencje.

6. Błędy ortograficzne oraz stylistyczne
CV przesiąknięte błędami świadczy o niestaranności, stąd zanim przekażesz lub wydrukujesz curriculum vitae, skontroluj, czy jest ono poprawne pod każdym kątem. Popraw wszystkie literówki, zwróć uwagę na przecinki oraz styl.

Autor: Portal szukampracy.pl